Semifinaalitaulukko

Laji Ajankohta Kilpailupaikka Lajikohtainen kilpailurajoitus Lisätietoa Semifinaali-
koordinaattori,
oppilaitos
Koordinaattorin sähköpostiosoite ja puhelinnumero
101 Autoasennus 1.2.2017 tai 2.2.2017. Osa ryhmistä kutsutaan jompaan kumpaan päivään Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia, internet pohjainen esikarsinta Risto Kivipensas, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto risto.kivipensas@tampere.fi
102 Autokorinkorjaus  1.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia Tommi Kettunen, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto tommi.kettunen@tampere.fi, 040 711 5391
103 Automaalaus  1.-2.2.2017 Ammattiopisto Tavastia 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Marika Laine, Ammattiopisto Tavastia marika.laine@kktavastia.fi, 050 440 0495
104 Kuljetuslogistiikka Alustavasti
vk 5 (1.2-2.2)
Ammattiopisto Tavastia 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Olli Seppälä, Ammattiopisto Tavastia olli.seppala@kktavastia.fi, 0504400548
105 Metsäkoneenkäyttö 8.2.2017 Etelä-Savon ammattiopisto, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto, Ammattiopisto Valtimo (Pohjois-Suomeen pyritään saamaan vielä yksi paikka) Ei rajoituksia Juha Korva, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto juha.korva@tampere.fi, 0400 197 020
201 CAD-suunnittelu 1.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia Taitaja2017 ammattikorkea-
koulukilpailijoiden laji
Timo Heikkilä, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto timo.heikkila@tampere.fi, 040 801 2640
202 Painotekniikka 31.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia Kimmo Koskinen, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto kimmo.k.koskinen@tampere.fi, 040 800 7460
203 Painotuotteen suunnittelu 25.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto 3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Johanna Veijanen, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto johanna.veijanen@tampere.fi, 040 806 4895
204 Tietojenkäsittely 24.1.2017 Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Ammattiopisto Tavastia Ei rajoituksia Samuli Mikkonen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto samuli.mikkonen@pkky.fi, 050 568 1904
205 Tietokoneet ja verkot  2.2.2017  Turun ammatti-instituutti, Turku Ei rajoituksia Seppo Laurila, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto seppo.laurila@tampere.fi, 0500 622262
206 Verkkosivujen tuottaminen 27.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia Taitaja2017 lukiokilpailijoiden laji Leena Järvenkylä-Niemi, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto leena.jarvenkyla-niemi@tampere.fi, 050 323 1972
208 Pelituotanto  8.2.2017 Stadin ammattiopisto (Helsinki), Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Outokumpu Ei rajoituksia Markku Luotonen, Stadin ammattiopisto markku.luotonen@edu.hel.fi, 040 334 9177
301 Asiakaspalvelu ja myynti  2.2.2017 Omnia, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Tavastia, Sasky, Osao 3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Taitajakilpailun +1- laji

Taitaja2017 lukiokilpailijoiden laji

Tiina Mätäsjärvi, Sastamalan koulutuskuntayhtymä tiina.matasjarvi@sasky.fi, 044 7288802
302 Hiusmuotoilu 8.2.2017. Semifinalistien koulutus 17.11. Hotelli Torni Tampere, kutsu lähetetään pääyhteistyö-
kumppanin toimesta.
Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Johanna Ojamäki, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto johanna.ojamaki@tampere.fi, 040 801 6792
303 Kauneudenhoito 25.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto 3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Mirkka Sahlsted, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto mirkka.sahlstedt@tampere.fi, 040 486 0993
304 Floristiikka 1.2.2017 Sastamalan koulutuskuntayhtymä, Kokemäki Ei rajoituksia Anne Halminen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä anne.halminen@sasky.fi, 0400 129 633
305 Lähihoitaja 7.2.2017 Etelä-Savon ammattiopisto, Mikkeli Vaasan ammattiopisto / Vasa Yrkesinstitut 1 kilpailija / oppilaitoksen toimipiste Mari Salmi, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto mari.salmi@tampere.fi, 0400 276064
306 Puhdistuspalvelu  1.2.2017  Tampereen palvelualan ammattiopisto, Koulukatu 18, 33200 Tampere Ei rajoituksia Satu Lind, Tampereen palvelualan ammattiopisto satu.lind@sasky.fi , 044-7745033
307 Vaatteenvalmistus 1.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia Taitaja2017 ammattikorkea-
koulukilpailijoiden laji
Päivi Kankaanpää, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto paivi.kankaanpaa@tampere.fi, 040 779 9392
308 Visuaalinen myyntityö  31.1-1.2.2017 Ideapark, Lempäälä 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Marja-Leena Pajusaari, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto marja-leena.pajusaari@tampere.fi, 050 576 1401
309 Hevostenhoito 9.2.2017 Harjun oppimiskeskus 4 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Katri Korpi, Harjun oppimiskeskus katri.korpi@harjunopk.fi, 044 088 7606
310 Yrittäjyys 26.1.2017 (Oulu 19.1.2017) Vaao, Osao, Turun ammatti-instituutti, Omnia, Mercuria, Vaasan ammattiopisto, Lapin ammattiopisto, Ylä-Savon ammattiopisto Ei rajoituksia Taitaja2017 lukiokilpailijoiden laji

Taitaja2017 ammattikorkea-
koulukilpailijoiden laji

Jan Nigmann, Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto jan.nigmann@vaao.fi, 044 7061 169
311 Eläintenhoito  2.2.2017  Ahlmanin ammatti-ja aikuisopisto, Tampere ja Ylä-Savon ammattiopisto, Peltosalmi 3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste (Järjestävän oppilaitoksen opiskelijat eivät saa osallistua oman oppilaitoksen semifinaaliin) Anna Kortekangas, Ahlmanin koulun Säätiö sr, Ahlmannin ammatti- ja aikuisopisto anna.kortekangas@ahlman.fi, 043 824 0533
312 Matkailu 26.1.2017 Tavastia, Oulun seudun ammattiopisto, Keuda Ei rajoituksia Päivi Seppälä, Ammattiopisto Tavastia paivi.seppala@kktavastia.fi, 050 440 0481
313 Taloushallinto  Alustavasti vk 5 (31.1.2017) Suomen Liikemiesten kauppaopisto Ei rajoituksia Taitaja2017 ammattikorkea-
koulukilpailijoiden laji
Kari Luukinen, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto kari.luukinen@businesscollege.fi, 044 775 6387
314 Turvallisuusala  9.2.2017   Stadin ammattiopisto Pälkäneentien toimipaikka Ei rajoituksia Pirkko Viskari, Stadin ammattiopisto pirkko.viskari@edu.hel.fi, 050 401 3705
401 Huonekalupuuseppä  2.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto
Kalajoen ammattiopisto
Länsi-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, Luksia
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Ismo Pentinlehto, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto ismo.pentinlehto@tampere.fi, 040 801 2526
402 Ilmastointiasennus  26.1.2017 Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Joensuu 3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Jorma Käyhkö, Pohjois-Karjalan ammattiopisto jorma.kayhko@pkky.fi, 050 530 6295
404 Maalaus ja tapetointi 9.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Taitajakilpailun +1- laji Juha Periviita, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto juha.periviita@tampere.fi, 050 528 7073
405 Putkiasennus 7.2-9.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Petri Jyrinki, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto petri.jyrinki@tampere.fi, 040 868 7694
406 Sähköasennus  8-9.2.2017 Kainuun ammattiopisto, Ammattiopisto Tavastia, TREDU, Tampereen seudun ammattiopisto 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Petri Raudaskoski, Ammattiopisto Tavastia petri.raudaskoski@kktavastia.fi, 050 443 7942
407 Talonrakennus, kirvestyöt  7.2.2017  Ammattiopisto Lappia (Tornio), Pohjois-Karjalan ammattiopisto (Joensuu), Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste (kolme aloittavaa ryhmää), 1 kilpailija / oppilaitoksen toimipiste (kaksi tai vähemmän aloittavia ryhmiä) Kari Lehtinen, VAAO kari.lehtinen@vaao.fi, 044 706 1038
408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus 25.1.2017 Ammattiopisto Tavastia, Hämeenlinna / Sami, Savonlinna Ei rajoituksia Jouni Oravisjärvi, Ammattiopisto Tavastia jouni.oravisjarvi@kktavastia.fi, 050 550 4049
410 Viherrakentaminen  18.1.2017  Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto/ Ahlmanin ammatti- ja aikuisopisto  Ei rajoituksia  Susanna Koivusalo, Ahlmanin ammatti- ja aikuisopisto susanna.koivusalo@ahlman.fi   043-8242781
501 Kondiittori  25.-26.1.2017  Stadin ammattiopisto, Prinsessantien toimipaikka, Helsinki 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste  Miia Repo, Pauliina Tokola Stadin ammattiopisto miia.repo@edu.hel.fi, 040-3362284, pauliina.tokola@edu.hel.fi, 040-3340736
502 Ravintolakokki 1.2.2017 Tampereen palvelualan ammattiopisto, Koulukatu 18, 33200 Tampere 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Tampereen palvelualan ammattiopisto sari.forss@sasky.fi , 044 7745 021
503 Cateringkokki 24.1 (Sasky, Tavastia, Jyväskylän ammattiopisto) 25.-26.1. Rasekon, 25.1 Suupohjan ammatti-instituutti Sasky Sastamalan koulutuskuntayhtymä , Ammattiopisto Tavastia, Rasekon ammattiopisto, Suupohjan ammatti-instituutti 2 kilpailijaparia / oppilaitoksen toimipiste Annukka Halonen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä annukka.halonen@sasky.fi, 044 755 4423
504 Tarjoilija 31.1.2017 Espoon seudun koulutuskuntayhtymä
Omnia Savon ammatti- ja aikuisopisto Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sastamalan koulutuskuntayhtymä
2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Mari Rantanen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä mari.rantanen@sasky.fi, 044 728 9187
601 Automaatioasennus  18-19.1.2017
7.2-9.2.2017
Länsi-uudenmaan koulutuskuntayhtymä Luksia,
Pohjois-Karjalan ammattiopisto / Ammattiopisto Joensuu
 (max 2pv/10 opisk./pv) Tommi Puustinen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto tommi.puustinen@pkky.fi, 0400 438 287
602 Elektroniikka 7.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia Taitaja2017 lukiokilpailijoiden laji

Taitaja2017 ammattikorkea-
koulukilpailijoiden laji

Tommi Sirén, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto tommi.siren@tampere.fi, 040 800 7884
603 CNC-koneistus 1.2.2017 kello 08.00-17.30 Osallistujien omat oppilaitokset Ei rajoituksia Taitajakilpailun +1- laji Lasse Tuominen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä/Vexve Oy lasse.tuominen@vexve.com, +358 50 5643 248
604 Laborantti  Alustavasti vko5, 1.2.2017 Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Ei rajoituksia Mia Pirttimaa, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä mia.pirttimaa@kpedu.fi, 040 808 5562
605 Levy ja hitsaus 24.1.2017 – Jyväskylän ammattiopisto

– Savon ammatti- ja aikuisopisto SAKKY, Kuopio

– Ammattiopisto Lappia, Kemi-Tornio

– Ammattiopisto Tavastia, Hämeenlinna

– Lounais-suomen ammattiopisto Novida

– VAMIA, Vaasa

Ei rajoituksia Harri Nieminen, Ammattiopisto Tavastia harri.nieminen@kktavastia.fi, 050 553 3566
606 Mekatroniikka  2.2.2017 ja 3.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Ei rajoituksia Matti Hellsten, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto matti.hellsten@tampere.fi, 040 800 7383
607 Koneenasennus ja kunnossapito 25.1.2017 Oulun seudun ammattiopisto OSAO, 4 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Antti Lyhteilä, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto antti.lyhteila@tampere.fi, 050 571 2992
P1 TaitajaPLUS – puhdistuspalvelu  2.2.2017 Invalidiliitto, Validia Ammattiopisto 3 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste.  Sirja Rousi Sirja Rousi, Invalidiliitto, Validia Ammattiopisto sirja.rousi@eduvalidia.fi, 044 7650581
P2 TaitajaPLUS – logistiikka  25-26.1.2017 Kiipula/Tammertukku 2 kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste Tuula Lahti tuula.lahti@kiipula.fi, 040 450 1976
P3 TaitajaPLUS – lähihoitaja  7.2.2017 Vamia  2 kilpailijaparia / oppilaitoksen toimipiste Satu Rönnlöf Satu Rönnlöf, Vamia satu.ronnlof@edu.vaasa.fi, 0401899534
P4 TaitajaPLUS – kokki  lajissa ei järjestetä semifinaaleja  Ammattiopisto Varia, Hiekkaharjun toimipiste, Tennistie 1, Vantaa.  2 kilpailijaparia / oppilaitoksen toimipiste lajissa ei järjestetä semifinaaleja  Varia, Vantaa  jari.hamalainen@eduvantaa.fi
Jari p.040824 9242
kai.laitinen@eduvantaa.fi
Kai p. 0438249446
N1 Kaupunkiviljely Kaupunkiviljelyn lajissa ei järjestetä semifinaaleja. Kilpailu järjestetään kutsukilpailuna. Kisaa kutsutaan puutarhatalouden, maatalouden sekä luonto- ja ympäristöalan opiskelijoita. Taitaja2017 ammattikorkea-
koulukilpailijoiden laji
N2 Infrarakentaminen Ei järjestetä semifinaaleja.
N3 Robotiikka Ei järjestetä semifinaaleja. Taitaja2017 lukiokilpailijoiden laji
T9 Taitaja9 Paikallis- ja aluekilpailut järjestetään eri puolilla Suomea aikaisempien vuosien tapaan eri koulutuksenjärjestäjien toimesta ja Skills toimii taustaorganisaationa kisojen järjestämisessä.