Semifinaalikilpailut käyvät vilkkaina ympäri Suomea

Taitaja2017-semifinaalikilpailut ovat täydessä vauhdissa. Tammi-helmikuun aikana osaamisensa näyttävät lähes 1600 kilpailijaa ympäri Suomea. Nuorilla on yksi tavoite: kilpailupaikka 15.-18.5.2017 Helsingin Messukeskuksessa järjestettävään Taitaja2017 Helsinki -tapahtumaan. Osa semifinaaleista on jo järjestetty ja virallisia tuloksia odotellaan. Kaikki finaaliin päässeet kilpailijat julkistetaan taitaja2017.fi -sivustolla tulosten selvittyä. Semifinaalikilpailuja voi  seurata esimerkiksi sosiaalisessa mediassa hästägillä #taitaja2017.

 

Tulevien semifinaalikilpailujen ohjelma:

Tarkemmat kilpailupaikkakuntien tiedot löytyvät http://taitaja2017.fi/lajit/ -sivustolta.

 

Laji Ajankohta Kilpailupaikka Semifinaali- koordinaattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite ja puhelinnumero
206 Verkkosivujen tuottaminen 27.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Leena Järvenkylä-Niemi, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto leena.jarvenkyla-niemi@tampere.fi, 050 323 1972
202 Painotekniikka 31.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Kimmo Koskinen, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto kimmo.k.koskinen@tampere.fi, 040 800 7460
313 Taloushallinto 31.1.2017 Suomen Liikemiesten kauppaopisto Kari Luukinen, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto kari.luukinen@businesscollege.fi, 044 775 6387
504 Tarjoilija 31.1.2017 Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia Savon ammatti- ja aikuisopisto Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sastamalan koulutuskuntayhtymä Mari Rantanen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä mari.rantanen@sasky.fi, 044 728 9187
308 Visuaalinen myyntityö  31.1-1.2.2017 Ideapark, Lempäälä Marja-Leena Pajusaari, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto marja-leena.pajusaari@tampere.fi, 050 576 1401
201 CAD-suunnittelu 1.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Timo Heikkilä, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto timo.heikkila@tampere.fi, 040 801 2640
304 Floristiikka 1.2.2017 Sastamalan koulutuskuntayhtymä, Kokemäki Anne Halminen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä anne.halminen@sasky.fi, 0400 129 633
307 Vaatteenvalmistus 1.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Päivi Kankaanpää, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto paivi.kankaanpaa@tampere.fi, 040 779 9392
502 Ravintolakokki 1.2.2017 Tampereen palvelualan ammattiopisto, Koulukatu 18, 33200 Tampere Tampereen palvelualan ammattiopisto sari.forss@sasky.fi , 044 7745 021
103 Automaalaus  1.-2.2.2017 Ammattiopisto Tavastia Marika Laine, Ammattiopisto Tavastia marika.laine@kktavastia.fi, 050 440 0495
102 Autokorinkorjaus  1.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Tommi Kettunen, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto tommi.kettunen@tampere.fi, 040 711 5391
306 Puhdistuspalvelu  1.2.2017  Tampereen palvelualan ammattiopisto, Koulukatu 18, 33200 Tampere Satu Lind, Tampereen palvelualan ammattiopisto satu.lind@sasky.fi , 044-7745033
604 Laborantti 1.2.2017 Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä Mia Pirttimaa, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä mia.pirttimaa@kpedu.fi, 040 808 5562
603 CNC-koneistus 1.2.2017 kello 08.00-17.30 Osallistujien omat oppilaitokset Lasse Tuominen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä/Vexve Oy lasse.tuominen@vexve.com, +358 50 5643 248
101 Autoasennus 1.2.2017 tai 2.2.2017. Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Risto Kivipensas, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto risto.kivipensas@tampere.fi
104 Kuljetuslogistiikka 1.2-2.2 Ammattiopisto Tavastia Olli Seppälä, Ammattiopisto Tavastia olli.seppala@kktavastia.fi, 0504400548
205 Tietokoneet ja verkot  2.2.2017  Turun ammatti-instituutti, Turku Seppo Laurila, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto seppo.laurila@tampere.fi, 0500 622262
301 Asiakaspalvelu ja myynti  2.2.2017 Omnia, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Tavastia, Sasky, Osao Tiina Mätäsjärvi, Sastamalan koulutuskuntayhtymä tiina.matasjarvi@sasky.fi, 044 7288802
311 Eläintenhoito  2.2.2017  Ahlmanin ammatti-ja aikuisopisto, Tampere ja Ylä-Savon ammattiopisto, Peltosalmi Anna Kortekangas, Ahlmanin koulun Säätiö sr, Ahlmannin ammatti- ja aikuisopisto anna.kortekangas@ahlman.fi, 043 824 0533
401 Huonekalupuuseppä  2.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto Kalajoen ammattiopisto Länsi-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, Luksia Ismo Pentinlehto, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto ismo.pentinlehto@tampere.fi, 040 801 2526
P1 TaitajaPLUS – puhdistuspalvelu  2.2.2017 Invalidiliitto, Validia Ammattiopisto Sirja Rousi, Invalidiliitto, Validia Ammattiopisto sirja.rousi@eduvalidia.fi, 044 7650581
606 Mekatroniikka  2.2.2017 ja 3.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Matti Hellsten, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto matti.hellsten@tampere.fi, 040 800 7383
305 Lähihoitaja 7.2.2017 Etelä-Savon ammattiopisto, Mikkeli Vaasan ammattiopisto / Vasa Yrkesinstitut Mari Salmi, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto mari.salmi@tampere.fi, 0400 276064
602 Elektroniikka 7.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Tommi Sirén, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto tommi.siren@tampere.fi, 040 800 7884
601 Automaatioasennus  7.2-9.2.2017 Länsi-uudenmaan koulutuskuntayhtymä Luksia, Pohjois-Karjalan ammattiopisto / Ammattiopisto Joensuu Tommi Puustinen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto tommi.puustinen@pkky.fi, 0400 438 287
407 Talonrakennus, kirvestyöt  7.2.2017  Ammattiopisto Lappia (Tornio), Pohjois-Karjalan ammattiopisto (Joensuu), Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto Kari Lehtinen, VAAO kari.lehtinen@vaao.fi, 044 706 1038
P3 TaitajaPLUS – lähihoitaja  7.2.2017 Vamia Satu Rönnlöf, Vamia satu.ronnlof@edu.vaasa.fi, 0401899534
405 Putkiasennus 7.2-9.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Petri Jyrinki, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto petri.jyrinki@tampere.fi, 040 868 7694
302 Hiusmuotoilu 8.2.2017. Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Johanna Ojamäki, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto johanna.ojamaki@tampere.fi, 040 801 6792
105 Metsäkoneenkäyttö 8.2.2017 Etelä-Savon ammattiopisto, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto, Ammattiopisto Valtimo (Pohjois-Suomeen pyritään saamaan vielä yksi paikka) Juha Korva, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto juha.korva@tampere.fi, 0400 197 020
208 Pelituotanto  8.2.2017 Stadin ammattiopisto (Helsinki), Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Outokumpu Markku Luotonen, Stadin ammattiopisto markku.luotonen@edu.hel.fi, 040 334 9177
406 Sähköasennus  8-9.2.2017 Kainuun ammattiopisto, Ammattiopisto Tavastia, TREDU, Tampereen seudun ammattiopisto Petri Raudaskoski, Ammattiopisto Tavastia petri.raudaskoski@kktavastia.fi, 050 443 7942
309 Hevostenhoito 9.2.2017 Harjun oppimiskeskus Katri Korpi, Harjun oppimiskeskus katri.korpi@harjunopk.fi, 044 088 7606
404 Maalaus ja tapetointi 9.2.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Juha Periviita, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto juha.periviita@tampere.fi, 050 528 7073
314 Turvallisuusala  9.2.2017  Stadin ammattiopisto Pälkäneentien toimipaikka Pirkko Viskari, Stadin ammattiopisto pirkko.viskari@edu.hel.fi, 050 401 3705

 

Kilpailulajit joiden semifinaalikilpailu on järjestetty aiemmin:

 

Laji Ajankohta Kilpailupaikka Semifinaali- koordinaattori, oppilaitos Koordinaattorin sähköpostiosoite ja puhelinnumero
410 Viherrakentaminen  18.1.2017  Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto/ Ahlmanin ammatti- ja aikuisopisto  Susanna Koivusalo, Ahlmanin ammatti- ja aikuisopisto susanna.koivusalo@ahlman.fi   043-8242781
601 Automaatioasennus  18-19.1.2017 7.2-9.2.2017 Länsi-uudenmaan koulutuskuntayhtymä Luksia, Pohjois-Karjalan ammattiopisto / Ammattiopisto Joensuu Tommi Puustinen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto tommi.puustinen@pkky.fi, 0400 438 287
204 Tietojenkäsittely 24.1.2017 Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Ammattiopisto Tavastia Samuli Mikkonen, Pohjois-Karjalan ammattiopisto samuli.mikkonen@pkky.fi, 050 568 1904
605 Levy ja hitsaus 24.1.2017 – Jyväskylän ammattiopisto – Savon ammatti- ja aikuisopisto SAKKY, Kuopio – Ammattiopisto Lappia, Kemi-Tornio – Ammattiopisto Tavastia, Hämeenlinna – Lounais-suomen ammattiopisto Novida – VAMIA, Vaasa Harri Nieminen, Ammattiopisto Tavastia harri.nieminen@kktavastia.fi, 050 553 3566
503 Cateringkokki 24.1 (Sasky, Tavastia, Jyväskylän ammattiopisto) 25.-26.1. Rasekon, 25.1 Suupohjan ammatti-instituutti Sasky Sastamalan koulutuskuntayhtymä , Ammattiopisto Tavastia, Rasekon ammattiopisto, Suupohjan ammatti-instituutti Annukka Halonen, Sastamalan koulutuskuntayhtymä annukka.halonen@sasky.fi, 044 755 4423
203 Painotuotteen suunnittelu 25.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Johanna Veijanen, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto johanna.veijanen@tampere.fi, 040 806 4895
303 Kauneudenhoito 25.1.2017 Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto Mirkka Sahlsted, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto mirkka.sahlstedt@tampere.fi, 040 486 0993
408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus 25.1.2017 Ammattiopisto Tavastia, Hämeenlinna / Sami, Savonlinna Jouni Oravisjärvi, Ammattiopisto Tavastia jouni.oravisjarvi@kktavastia.fi, 050 550 4049
607 Koneenasennus ja kunnossapito 25.1.2017 Oulun seudun ammattiopisto OSAO, Antti Lyhteilä, Tredu, Tampereen seudun ammattiopisto antti.lyhteila@tampere.fi, 050 571 2992
312 Matkailu 26.1.2017 Tavastia, Oulun seudun ammattiopisto, Keuda Päivi Seppälä, Ammattiopisto Tavastia paivi.seppala@kktavastia.fi, 050 440 0481
501 Kondiittori  25.-26.1.2017  Stadin ammattiopisto, Prinsessantien toimipaikka, Helsinki  Miia Repo, Pauliina Tokola Stadin ammattiopisto miia.repo@edu.hel.fi, 040-3362284, pauliina.tokola@edu.hel.fi, 040-3340736
P2 TaitajaPLUS – logistiikka  25-26.1.2017 Kiipula/Tammertukku Tuula Lahti tuula.lahti@kiipula.fi, 040 450 1976
402 Ilmastointiasennus  26.1.2017 Pohjois-Karjalan ammattiopisto, Joensuu Jorma Käyhkö, Pohjois-Karjalan ammattiopisto jorma.kayhko@pkky.fi, 050 530 6295
310 Yrittäjyys 26.1.2017 (Oulu 19.1.2017) Vaao, Osao, Turun ammatti-instituutti, Omnia, Mercuria, Vaasan ammattiopisto, Lapin ammattiopisto, Ylä-Savon ammattiopisto Jan Nigmann, Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto jan.nigmann@vaao.fi, 044 7061 169

 

Taitaja2017 Helsinki on kohtaamispaikka tuleville ja nykyisille ammattilaisille

 

Taitaja2017 Helsinki -tapahtumassa koululainen kohtaa yritysjohtajan ja professori pääsee kokeilemaan kädentaitoja. Yhteistä on halu näyttää, miten hyviä me yhdessä olemme.

Yleisölle Taitaja2017 Helsinki tarjoaa erinomaisen tilaisuuden tutustua yli 50 eri ammattialaan. Nähtävillä on niin niin perinteisiä kuin tulevaisuuden ammattialoja. Näistä innostavimpina tulevaisuuden ammattialoina tapahtumassa nähdään kaupunkiviljely, robotiikka ja pelituotanto. Tapahtumaan osallistuu myös lukuisa joukko kilpailijoita muista maista.

Helsingin Messukeskuksessa 15.–18.5.2017 järjestettävä Taitaja2017 Helsinki -tapahtuma antaa mahdollisuuden nähdä, kokea ja löytää oman juttunsa. Tapahtumaan on maksuton sisäänpääsy.