Pääkaupunkiseudun semifinaalit Taitaja 2016

AJANKOHTA LAJI KILPAILUPAIKKA SEMIFINAALIKOORDINAATTORI
19. – 20.1.2016
klo 8.00 – 16.30
406 Sähköasennus Stadin ammattiopisto
Nilsiänkadun toimipaikka
Nilsiänkatu 3
00510 Helsinki
Sari Vilén, Stadin ammattiopisto, sari.vilen@stadinao.fi, 040 334 0671

Kimmo Tiainen, Stadin ammattiopisto, kimmo.tiainen@stadinao.fi, 040 334 9189

20.1.2016
klo 8.00 – 16.3021.1.2016
klo 8.00 – 16.30
101 Autoasennus Stadin ammattiopisto
Ilkantien toimipaikka
Ilkantie 3
00400 Helsinki
Mika Saroma, Stadin ammattiopisto, mika.saroma@stadinao.fi, 040 571 9896
21.1.2016 TaitajaPLUS – kiinteistönhoito Keskuspuiston ammattiopisto
Niittylänpolku 8
00620 Helsinki
Anu Kilkku, Keskuspuiston ammattiopisto, anu.kilkku@keskuspuisto.fi, 040 482 2606
26.01.2016
klo 7.30 – 16.00
503 Cateringkokki (+1- laji) Stadin ammattiopisto
Prinsessantien toimipaikka
Prinsessantie 2
00820 Helsinki
Arja Kaikkonen, Stadin ammattiopisto, arja.kaikkonen@stadinao.fi, 040 334 5702
Kirsi-Marja Ajosenpää, Stadin ammattiopisto, kirsi-marja.ajosenpaa@stadinao.fi, 040 334 5694
26.1.2016
klo 7.30 – 16.30
504 Tarjoilija (+1- laji) Stadin ammattiopisto
Prinsessantien toimipaikka
Prinsessantie 2
00820 Helsinki
Jaana Mäkinen, Stadin ammattiopisto, jaana.makinen@stadinao.fi, 050 401 3191
26.1.2016
klo 7.30 – 18.00
310 Yrittäjyys Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
Vallilan ICT Campus (Stockmann- sali)
Hattulantie 2
00550 HelsinkiEspoon seudun koulutuskuntayhtymä
Omnian ammattiopisto
(opastus eteenpäin)
Kirkkokatu 16 B
02770 EspooMercuria Kauppiaitten kauppaoppilaitos
Martinlaaksontie 36
01620 Vantaa
Taru Toivonen, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto, taru.toivonen@businesscollege.fi, 050 401 5807

Teemu Vesalainen, Suomen liikemiesten kauppaopisto, teemu.vesalainen@businesscollege.fi, 044 775 6434

26.1.2016
klo 8.30 – 19.00
302 Hiusmuotoilu Stadin ammattiopisto
Meritalon toimipaikka
Haapaniemenkatu 7-9 A
00530 Helsinki
Greta Kauria, Stadin ammattiopisto, greta.kauria@stadinao.fi, 050 595 5291
26.1.2016
klo 9.00 – 15.00
204 Tietojenkäsittely Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
Rautatieläisenkatu 5
00520 Helsinki
Risto Oksanen, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto, risto.oksanen@businesscollege.fi, 050 306 0115
26.1.2016
klo n. 9.45 – 15.00
206 Verkkosivujen tuottaminen Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
Rautatieläisenkatu 5
00520 Helsinki
Virpi Peuralinna, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto, virpi.peuralinna@businesscollege.fi, 044 775 6340
26. – 27.01.2016
klo 8.00 – 16.00
501 Kondiittori Stadin ammattiopisto
Prinsessantien toimipaikka
Prinsessantie 2
00820 Helsinki
Pauliina Tokola, Stadin ammattiopisto, pauliina.tokola@stadinao.fi, 040-3340736
26. – 28.1.2016 601 Automaatioasennus Stadin ammattiopisto
Sturenkadun toimipaikka
Sturenkatu 18-22
00510 Helsinki
Tapio Törmä, Stadin ammattiopisto, tapio.torma@stadinao.fi, 040 334 9196
27.1.2016
klo 7.30-18.00
TaitajaPLUS – puhdistuspalvelu Keskuspuiston ammattiopisto
Arlan toimipaikka
Puustellinmäki 4-6
02650 Espoo
Anu Kilkku, Keskuspuiston ammattiopisto, anu.kilkku@keskuspuisto.fi, 040 482 2606
27.1.2016
klo 8.00 – 17.00
312 Matkailu Stadin ammattiopisto
Prinsessantien toimipaikka
Prinsessantie 2
00820 Helsinki
Anu Kiiskinen, Stadin ammattiopisto, anu.kiiskinen@stadinao.fi, 040 334 5719
27.1.2016
klo 8.00-19.00
303 Kauneudenhoito Stadin ammattiopisto
Meritalon toimipaikka
Haapaniemenkatu 7-9 A
00530 Helsinki
Mia Parkkinen, Stadin ammattiopisto, mia.parkkinen@stadinao.fi, 050 401 3159
Susanna Korpinen-Back, Stadin ammattiopisto, susanna.korpinen-back@stadinao.fi, 040 334 5755
27.1.2016
klo 8.30 – 17.00
605 Levy ja hitsaus Stadin ammattiopisto
Herttoniemen toimipaikka
Abraham Wetterintie 4
00810 Helsinki
Jouni Hyvärinen, Stadin ammattiopisto, jouni.hyvarinen@stadinao.fi, 040 641 5971
27.1.2016 408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus Stadin ammattiopisto
Herttoniemen toimipaikka
Abraham Wetterintie 4
00810 Helsinki
Pekka Alajoki, Stadin ammattiopisto, pekka.alajoki@stadinao.fi, 050 325 8425
27.1.2016
klo 8.00 – 17.0028.1.2016
klo 8.00 – 17.00
104 Kuljetuslogistiikka Stadin ammattiopisto
Holkkitien toimipaikka
Holkkitie 5
00880 Helsinki
Veijo Reimi, Stadin ammattiopisto, veijo.reimi@stadinao.fi, 040 571 9143
28.1.2016
klo 8.00 – 16.00
307 Vaatteenvalmistus Stadin ammattiopisto
Meritalon toimipaikka
Haapaniemenkatu 7-9 A
00530 Helsinki
Noora Ihalainen, Stadin ammattiopisto, noora.h.ihalainen@stadinao.fi, 040 336 2287
28.1.2016
klo 8.00 – 16.00
407 Talonrakennus, kirvestyöt Stadin ammattiopisto
Herttoniemen toimipaikka
Abraham Wetterintie 4
00810 Helsinki
Saku Ohrankämmen, Stadin ammattiopisto, saku.ohrankammen@stadinao.fi, 040 334 5941
28.1.2016
klo 9.00 – 16.00
301 Asiakaspalvelu ja myynti Prisma Sello
Leppävaarankatu 3-9
02600 EspooOmnian ammattiopisto
Leppävaaran toimipaikka
Upseerinkatu 11
02600 Espoo
Raija Ryymin, Suomen liikemiesten kauppaopisto, raija.ryymin@businesscollege.fi, 044 775 6382
Tero Tikkanen, Suomen liikemiesten kauppaopisto, tero.tikkanen@businesscollege.fi, 040 743 1161
28.1.2016 604 Laborantti Stadin ammattiopisto
Onnentien toimipaikka
Onnentie 18
00600 Helsinki
Ritva Mikkonen, Stadin ammattiopisto, ritva.mikkonen@stadinao.fi, 040 334 0967
Ulla-Maija Nurmi, Stadin ammattiopisto, ulla-maija.nurmi@stadinao.fi, 040 334 0972
1. – 4.2.2016
klo 8.30 – 17.30
202 Painotekniikka Stadin ammattiopisto
Kullervokadun toimipaikka
Kullervonkatu 11 A
00610 Helsinki
Timo Porkka, Stadin ammattiopisto, timo.porkka@stadinao.fi, 050 401 3664
2.2.2016
klo 8:30 – 16:30
304 Kukkasidonta Kauppakeskus Syke
Kauppakatu 18
15140 Lahti
Petra Karvonen, Keudan ammattiopisto, petra.karvonen@keuda.fi
2.2.2016
klo 10.00-16.00
313 Taloushallinto Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
(tila L317)
Rautatieläisenkatu 5
00520 Helsinki
Jorma Pyy, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto, jorma.pyy@businesscollege.fi, 044 775 6343
2.2.2016 402 Ilmastointiasennus Stadin ammattiopisto
Sturenkadun toimipaikka
Sturenkatu 18
00510 Helsinki
Jari Suominen, Stadin ammattiopisto, jari.suominen@stadinao.fi, 09 31084545
2. – 3.2.2016
klo 8.20 – 16.30
308 Visuaalinen myyntityö Kauppakeskus Jumbo
Vantaanportinkatu 3
01510 Vantaa
Satu Uronen, Mercuria, Kauppiaitten Kauppaoppilaitos, satu.uronen@mercuria.fi, 040 558 8787
2. – 4.2.2016 405 Putkiasennus Stadin ammattiopisto
Sturenkadun toimipaikka
Sturenkatu 18
00510 Helsinki
Juha-Ville Mäkinen, juha-ville.makinen@stadinao.fi, 040 688 6258
2. – 5.2.2016
klo 8.00 – 17.00
502 Ravintolakokki Stadin ammattiopisto
Prinsessantien toimipaikka
Prinsessantie 2
00820 Helsinki
Ismo Korhonen, Stadin ammattiopisto, ismo.korhonen@stadinao.fi, 040 334 5704

Taneli Ikäheimo, Stadin ammattiopisto, taneli.ikaheimo@stadinao.fi, 040 334 5700

3.2.2016 TaitajaPLUS – logistiikka Keskuspuiston ammattiopisto
Läkkisepänkuja 8
00620 Helsinki
Anu Kilkku, Keskuspuiston ammattiopisto, anu.kilkku@keskuspuisto.fi, 040 482 2606
3.2.2016 311 Eläintenhoito Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä
Keuda Mäntsälä Saaren kartano,
Paroninkuja 20, 04920 SAARENTAUS
Mari Pukkila, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä,
mari.pukkila@keuda.fi, 050 074 3997
3.2.2016
klo 7.30 – 17.00
305 Lähihoitaja Stadin ammattiopisto
Vilppulantien toimipaikka
Vilppulantie 14
00770 Helsinki
Anni Launonen, Stadin ammattiopisto, anni.launonen@stadinao.fi, 040 334 0033
3.2.2016 607 Koneenasennus ja kunnossapito Stadin ammattiopisto
Herttoniemen toimipaikka
Abraham Wetterintie 4
00810 Helsinki
Jarkko Laakso, Stadin ammattiopisto, jarkko.laakso@stadinao.fi, 040 334 1479
3.2.2016
klo 8.10 – 16.00
203 Painotuotteen suunnittelu Stadin ammattiopisto
Kullervokadun toimipaikka
Kullervonkatu 11 A
00610 Helsinki
Tuula Karastie, Stadin ammattiopisto, tuula.karastie@stadinao.fi, 040 334 0982
3.2.2016
klo 8.30 – 16.00
404 Maalaus- ja tapetointi Stadin ammattiopisto
Myllypuron toimipaikka
Vuokkiniemenkatu 30 (Kontulantie 1.)
00920 Helsinki
Harri Sainio, Stadin ammattiopisto, harri.sainio@stadinao.fi, 040 679 0488
3. – 4.2.2016 606 Mekatroniikka Stadin ammattiopisto
Herttoniemen toimipaikka
Abraham Wetterintie 4
00810 Helsinki
Veli Virtanen, Stadin ammattiopisto, veli.virtanen@stadinao.fi
4.2.2016
klo 08.00 – 16.45
603 Koneistus Stadin ammattiopisto
Herttoniemen toimipaikka
Abraham Wetterintie 4
00810 Helsinki
Masi Järvinen, Stadin ammattiopisto, masi.jarvinen@stadinao.fi, 09 31083055
4.2.2016
klo 8.30 – 16.00
201 CAD- suunnittelu Stadin ammattiopisto
Nilsiänkadun toimipaikka
Nilsiänkatu 3 (G-talo)
00510 Helsinki
Maarit Pylkkänen, Stadin ammattiopisto, maarit.pylkkanen@stadinao.fi, 09 310 722 56
4.2.2016
klo 9.00 – 17.00
410 Viherrakentaminen Plantagen
Valimotie 10
01510 Vantaa
Tuomo Vainikainen, TTS Koulutus, tuomo.vainikainen@tts.fi, 050 387 9562
4.2.2016 306 Puhdistuspalvelu Espoon seudun koulutuskuntayhtymä
Omnian ammattiopisto
Lehtimäentie 1 B
02070 Espoo
Päivi Vuorihuhta, Espoon seudun koulutuskuntayhtymä, Omnia, paivi.vuorihuhta@omnia.fi, 046 851 5038
4.2.2016 205 Tietokoneet – ja verkot Suomen Liikemiesten Kauppaopisto
Vallilan ICT Campus
Hattulantie 2
00550 Helsinki
Harri Hautala, Suomen Liikemiesten Kauppaopisto, harri.hautala@businesscollege.fi  044 775 6315