P2
TaitajaPLUS – logistiikka, yksilökilpailu

p2_logistiikka

Lajivastaavat

Malm Johanna

Johanna Malm
Keskuspuiston ammattiopisto
johanna.malm@keskuspuisto.fi
040 631 2100

p2_logistiikka_matti_tokola

Matti Tokola
Keskuspuiston ammattiopisto
matti.tokola@keskuspuisto.fi
040 652 9370

Yleiskuvaus

Varastopalvelujen suorittaneen on hallittava varastoalan tehtäviä käsin ja koneellisesti esim. trukilla tai automaattisilla laitteilla. Hänen on osattava tehdä varaston asiakirjat ja varastokirjanpito käsin sekä tietotekniikkaa käyttäen. Varastonhoitajan on osattava logistiikan perusvalmiuksiin kuuluvat asiat, kuten tavaran varastointi, kuljetukset, kierrätys ja varastontietojärjestelmien käyttö. Hänen on tunnettava varastotalous ja sen vaikutus yrityksen talouteen sekä kansainvälisten materiaalitoimintojen perusasiat. Varastonhoitajan tutkinnon suorittaneet sijoittuvat kaupan, teollisuuden, liikenteen ja julkisen sektorin palvelukseen.
Kilpailu on yksilökilpailu, joka järjestetään varsinaisesti yhden kilpailupäivän aikana.
Kilpailijan varustuksena on oman oppilaitoksen antama työvaatetus.
Kilpailussa henkilökohtaisten apuvälineiden käyttäminen on hyväksytty, sikäli kuin niistä on ilmoitettu etukäteen tai säännöissä määritetty.

Osaamisvaatimukset

Lajin kilpailutehtävät pohjautuvat Logistiikan perustutkinnon, varastopalvelujen osaamisalan ammattitaitovaatimuksiin ja työelämän osaamisvaatimuksiin. Arviointiasteikkona käytetään H2-tasoa. Kilpailutehtäviä voidaan hyödyntää ammattiosaamisen näytöissä.

Taitaja PLUS lajiohjausryhmä 2017

Johanna Malm, lajivastaava, Keskuspuiston ammattiopisto
Matti Tokola, varavastaava, Keskuspuiston ammattiopisto
Arto Vehkomäki, arto.vehkomaki@kiipula.fi
Outi Haikarainen, outi@earlylearning.fi
Virpi Tapanimäki, virpi.tapanimaki@luovi.fi
Matti Kauppinen, matti.kauppinen@skillsfinland.fi
Mikko Laakkonen, mikko.laakkonen@pam.fi
Anu Kilkku, anu.kilkku@keskuspuisto.fi
p2_plus_logistiikka
(22.10.)

Lajin yhteistyökumppanit